Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

8,6  8,6°

Forecast

Akce v Ostravě

Egyptská kniha mrtvých - Aniho papyrus

Other

  • 14. february - 30. march 2018
  • Knihcentrum.cz - Dům knihy

Unikátní výstava Aniho papyru, který je krásnou ukázkou tzv. Egyptské knihy mrtvých. Originál Aniho papyru má přibližné rozměry 23,4 × 0,375 metru. Vystavená kopie má pro větší čitelnost délku 31 metrů. Výstava je jedinečnou příležitostí prohlédnout si papyrus celý, tedy s původním kompletním obsahem, což není možné ani v Britském muzeu.

Aniho papyrus vznikl v období vlády 19. dynastie a byl pojmenován po nepříliš známém egyptském hodnostáři jménem Ani. Jde pravděpodobně o nejzachovalejší exemplář „knihy mrtvých" a popisuje cestu, kterou duše prochází po smrti těla.

V roce 1888 ho v oblasti někdejšího Vesetu (Théby) zakoupil E. A. Wallis Budge pro Britské muzeum v Londýně, kde je dosud papyrus uložen. Papyrové svitky týkající se cesty duše po smrti bývaly často umístěny v sarkofágu vedle mumie nebo byly součástí obinadel, do nichž bylo tělo zabaleno. To je i jeden z důvodů, proč jsou tyto svitky nazývány „knihami mrtvých". Byly psány pomocí hieroglyfů a u některých exemplářů byly doplněny barevnými ilustracemi posmrtného života.

Výstavu připravilo KNIHCENTRUM.cz ve spolupráci s Novou Akropolis, která je mezinárodní kulturní organizací sdružující dobrovolníky, jejichž společným zájmem je přiblížit etické, kulturní a filozofické hodnoty současnému světu, a zároveň je naplňovat v konkrétním životě prostřednictvím nejrůznějších vzdělávacích a dobrovolnických aktivit. V rámci svého vzdělávacího programu pořádá celou řadu přednášek a seminářů z oboru filozofie, historie, literatury, umění a vědy. V praktickém uskutečňování těchto myšlenek připravuje například výstavy, umělecké dílny, v dobrovolnických aktivitách programy pro seniory a nezaopatřené děti, ekologické akce a výuku první pomoci.

V úterý 13. února v 16 hodin se uskuteční v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz přednáška Egyptská kniha mrtvých, jejíž součástí bude také výklad k vystavenému Aniho papyru. Přednášet bude Ing. Pavel Goliáš, který od roku 2005 vede v rámci Nové Akropolis vzdělávací kurzy z oblasti filozofie, psychologie, symbolismu, historie a rétoriky. Současně je vedoucím pobočky Nové Akropolis v Ostravě.

Jak se na akci dostanete:

Zadejte název zastávky nebo ulice, odkud chcete vyrazit a najděte si nejlepší dopravní spojení.

GALLERY

Egyptská kniha mrtvých - Aniho papyrusEgyptská kniha mrtvých - Aniho papyrus

VENUE

Knihcentrum.cz - Dům knihy

Smetanovo náměstí 222/8
Moravská Ostrava
70200


www.knihcentrum-ostrava.cz

NEXT EVENTS (14)

+ dalších 6 akcí

Guided Tours of Ostrava

We are offering a range of guided tours and trips to the surroundings.

See All Tours Guided Tours of Ostrava
Pobočka Elektra

Branch office Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava